بزرگداشت روز جهانی شهرسازی | سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ۰۵:۲۵:۳۹

در تاریخ ۹۵/۸/۱۷ مصادف با ۸ نوامبر ۲۰۱۶ مراسمی در جهت بزرگداشت روز شهرسازی با حضور دکتر ثابت قدم(شهردار رشت)،دکتر قانعی(سرپرست طرح بازآفرینی شهر رشت)واساتید در دانشکده معماری و هنر برگزار شد.

خلاصه ای از سخنرانی در این بزرگداشت:

   ۱- دکتر محمد پور

در رابطه با تاریخچه شهرسازی : در سال ۱۳۴۹در ایران آغاز و از سال ۱۳۸۶دانشگاه تربیت مدرس آغاز به کار شد و پایگاه آن دائمی گردید. از سال ۱۹۸۰ تفکر بازآفرینی جایگزین تفکرات پیشین شد.

    ۲-دکتر قانعی

در رابطه با بازآفرینی شهر رشت . سوابق کار قبل از رشت: پرپوزالی از طرف ایشان برای شهرداری اصفهان به نام دوباره جهان ارائه گردید اما متأسفانه به دلیل تغییر در مدیریت  مسائل شهری اصفهان این اقدامات بی نتیجه ماند.سپس برای مرمت ساختمان مرکزی شهرداری از ایشان دعوت به عمل آمد. این اقدام با نگاه میراثی+موزه گرا+نگاه توسعه گرا . خرداد ۱۳۹۴ دعوت مشاور به رشت جهت مرمت ساختمان شهرداری=شکل گیری کانسپت های اولیه طرح باز آفرینی شهر رشت. نام گذاری کلیه ی اقدامات در قالب رویداد می رشت(رشتِ من)

می رشت(رشت برای رشتی۱۳۹۴-۱۳۹۸)………امی رشت(رشت برای ایرانی ها۱۳۹۸-۱۴۰۴)………..شیمی رشت( رشت برای دنیا۱۴۰۴-۱۴۱۰)

رشت = با عنوان فرهنگ شهر

چشم اندازها

شهر با سلامت سرزنده، پویا و مولد

شهر با هویت تاریخی( حفظ ارزش های تاریخی و فرهنگ)

شهر پایدار مبتنی براقتصاد دانش پایه شهری برای همه ( بای همه نسل ها،برای همه گروه های اجتماعی و برای همه سنین)

شهری متعادل و متوازن با فرصت های برابر شفلی

گام های در نظر گرفته شده به منظور باز آفرینی

گام اول: باز آفرینی محدوده مرکزی شهر رشت

گام دوم: باز آفرینی محله خمیران زاهدان

گام سوم: بازآفرینی تالان عینک و ساماندهی محله ی صفه سر و راه اندازی خانه گفتمان شهر سالم

   ۳- دکتر ثابت قدم

آنچه که شهر را متمایز می سازد از روستا و نواحی اطراف مقوله ی فرهنگ است که حاصل تداخلات و تفکرات مردم یک شهر است. تفاوتمیان تفکر توسعه گرا با در نظر گرفتن هویت و تفکر حاشیه نشینی را سبب می گردد. هرموضوعی در جغرافیای مخصوص به خود معنادار خواهد بود.در رشت هم بازآفرینی انجام شده با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیم مربوطه انجام گرفت. ذاتا شهر برای آنکه به رشد قابل قبولی برسد شهردار باید مردم راببیند و این توجه باید در طول زمان اتفاق بیفتد در نتیجه مردم یک رکن اساسی برای شروع  پروژه هایی از این دست خواهند بود و بایستی با یک پروسه تدریجی افراد را آگاه و مطلع ساخت. در جامعه ای زندگی میکنیم که دموکراسی با میزان حجم و عملکرد پروژه می بایست تنظیم شده باشد و اگر بسیار هم روشنفکرانه بخواهیم عمل کنیم پروژه هیچگاه شروع نخواهد شد. در نهایت از تمامی اساتید محترم خواهشمندم تا دانشجویان شهرسازی از دانشگاه به جامعه تحویل دهند که در رابطه با شهر خود و مردم آن و شهروندانشان احساس مسئولیت کنند.در این راستا می بایست دانشجویان را علاوه بر متون مهندسی، فلسفه ی هنر در شهر و زیباسازی و درکنار آن جامعه شناسی و روانشناسی  آشنا نمود.

دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

*

تماس با ما
013-33690274-8
رشت-بزرگراه خلیج فارس(کیلومتر 5 جاده قزوین)
دانشکده معماری و هنر
به روز رسانی : روابط عمومی دانشگاه گیلان | pr@guilan.ac.ir
تمامی حقوق برای دانشگاه گیلان محفوظ است.