درباره ما

مرکزاسناد، مدارک علمی و کتابخانه دانشگاه، یا، به عبارت دیگر ” کتابخانه دانشگاه”  در سال ۱۳۵۵ با مجموعه كوچكی تاسيس گرديد . قبل ازانقلاب اسلامی مجموعه كتابهای چاپی فارسی و لاتين آن در حدود ۷۰۰۰ جلد بود كه  اكنون اين ميزان در حدود ۱۷۰۰۰۰جلد کتاب  می باشد.کتابخانه دارای کتب الکترونیکی  و مقالات معتبر پایگاههای اطلاعاتی داخلی و خارجی است.  اطلاعات کتاب شناختی کلیه ی کتابها ی  فارسی و لاتین در نرم افزار جامع کتابخانه ای پارس آذرخش  به نشانی Olib.guilan.ac.ir درونداد شده و قابل دسترسی است.امکان رزرو و امانت کتاب از طریق این نرم افزار میسر است.

این کتابخانه يكی از زير مجموعه های حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه است كه برای استفاده دانشجويان ، اعضای هئيت علمی و مسئولان آن دانشگاه و به منظور ارائه خدمات علمی و پژوهشی و آموزشی به دانشجویان، اعضای هیئت علمی ، محققان و پژوهشگران درراستــای پشتيبانــی از اهـــداف و سياست های دانشگاه گيلان و وزارت علوم ، تحقيقات و فناوری بر اساس وظايف و آئين نامه ها و مقررات مشخصی فعاليت مي كند .

نظام رده بندی کتابخانه به شیوه ی  موضوعی و سیستم رده بندی کتابخانه ی کنگره امریکا است.کتابخانه های دانشگاه گیلان مجهز به نرم افزار جامع کتابخانه ای پارس آذرخش است و ثبت نام دانشجویان بصورت Online انجام می شود. شایان ذکر است پس از دریافت فایل نهایی محتوی اطلاعات و مشخصات دانشجویان جدیدالورود از معاونت آموشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در خصوص ثبت نام  Online دانشجویان اقدامات لازم معمول خواهد شد، ضروری ست کاربران  پس از ثبت نام ،نسبت به بارگذاری فایل عکس خود در بخش پروفایل عضویت اقدام کنند. نشانی  صفحه وب کتابخانه دانشگاه: http://guilan.ac.ir/library است. مخازن کتابها در طبقات اول و دوم ساختمان حوزه ی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تعبیه شده است؛ نظام دسترسی به مخازن کتب به شیوه ی باز است.تعداد کتب امانتی به دانشجویان مقاطع کارشناسی سه جلد بمدت دوهفته ، کارشناسی ارشد و دکتری هفت جلد به مدت یکماه است. عدم رعایت مقررات امانت کتاب ؛ مشمول مقررات جریمه خواهد بود.سالن های مطالعه در دوبخش مجزادر طبقه ی هم کف برای آقایان و خانم ها تعبیه شده است، در این سالن ها امکان دسترسی به اینترنت برای کاربران وجود دارد؛ سالن ها مجهز به WiFi می باشد.

 

 

 

 

 

وظايف كتابخانه مركزِی

*******************

عمده ترين وظائف كتابخانه مركزی عبارت است از:

۱-    فراهم كردن زمينه های تحقيق و پژوهش برای دانشجويان و اعضای هئيت علمی .

۲-   گرد آوری ( مجموعه سازی)‌، آماده سازی و تنظيم ( سازماندهی ) واشاعه اطلاعات رسانه ها و محملهای چاپی و غير چاپی

۳-     ارائه خدمات منابع و متون چاپی  و الکترونیکی برای پشتيبانی ازآموزش  و پژوهش

۴-     آموزش استفاده از منابع اطلاعات الکترونیکی . تقویت سواد اطلاعاتی کاربرانInformation Literacy

دراين كتابخانه علاوه بر ارائه خدمات مواد چاپی ، امكاناتی را برای جستجوی On Line  منابع اطلاعاتی ديجيتالی از طريق شبكه اينترنت فراهم آمده است ؛مقالات فارسی و لاتین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، مرکز اطلاع رسانی منطقه ای علوم و فناوری  شیراز در بخش اطلاع رسانی برای کاربران کتابخانه فراهم است . مقالات معتبر پایگاههای اطلاعات  داخلی و بین المللی از طریق سامانه مگاپیپر برای کلیه کاربران دانشگاه در محیط وب قابل دسترسی است. شیوه ثبت نام و فایل استفاده از امکانات این سامانه  در صفحه وب کتابخانه  درج شده است.

 

 

                                         ساختار سازمان كتابخانه مركزی  

*****************************

كتابخانه یکی از واحدهای حوزه ی معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علاوه بر حوزه مديريت ، دارای بخشهایی از قبيل ؛ بخش خدمات فنی ، بخش امانت ، بخش نشريات علمی ،  بخش رایانه ، بخش اطلاع رسانی  و تأمین مدرک ، بخش اسناد و مدارک، بخش مرجع و آرشیو پایان نامه ها و کتابخانه تخصصی پایداری و دفاع مقدس و کتابخانه ی تخصصی امام خمینی ( ره) و مقام معظم رهبری در طبقه ی سوم تعبیه شده است . تعداد کارکنان کتابخانه سیزده نفر می باشد.شایان ذکر است شعبه ای از مر کز منطقه ای  اطلاع رسانی علوم و فناوری ( شیراز) در کتابخانه ی دانشگاه تأسیس شده است.نشانی الکترونیکی آن : ricest.ac.ir   می باشد.

ساير فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي كتابخانه

۱-    برپايي كلاسهاي آموزشي آشنایی با کتابخانه  و يژه دانشجويان  جدیدالورود در راستای تقویت سواد اطلاعاتی ؛

۲-    برگزاري كارگاههاي آموزشي ويژه كتابداران و اطلاع رسانان ؛

۳-    برگزاری كارگاههاي آموزشي اينترنت براي اعضاي هئيت علمي و ساير كاربران كتابخانه ؛

۴-     تهيه بروشورها و شيوه نامه هاي بخش هاي مختلف كتابخانه ؛

 

 

 

 

ساعات كار در بخش هاي مختلف كتابخانه مركزي

***************************************************************************

بخش امانت کتاب    : ‌شنبه الی سه شنبه ازساعت  ۸ لغایت  ۱۵:۱۵

چهارشنبه ها۸ لغایت  ۱۴:۱۵         پنج شنبه ها تعطیل

بخش آرشیو پایان نامه ها و مرجع : شنبه الي سه شنبه از ساعت۸صبح لغايت۱۵:۱۵بعدازظهر،

چهارشنبه ها  لغايت ۱۴:۱۵و پنجشنبه ها تعطيل است .

 

بخش اطلاع رساني : شنبه الي سه شنبه از ساعت ۸ صبح ۱۵/۱۵ بعد از ظهر.

چهارشنبه ها  لغايت ۱۴ ، پنجشنبه ها تعطيل است .

بخش اسناد و مدارک علمی  : شنبه الي سه شنبه از ۸ صبح ۱۵/۱۵ بعد ازظهر .

چهارشنبه ها لغايت ۱۴/۱۵ و پنجشنبه ها تعطيل است .

تماس با ما
013-33690274-8
رشت، بزرگراه خلیج فارس (کیلومتر 5 جاده قزوین)
کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد
به روز سانی : روابط عمومی دانشگاه گیلان | pr@guilan.ac.ir
تمامی حقوق برای دانشگاه گیلان محفوظ است.