درباره دانشکده

دانشکده منابع طبيعی در سال ۱۳۶۳ ابتدا با نام آموزشکده کشاورزی و منابع طبيعی تاسيس شد و با تاييد وزارت فرهنگ و آموزش عالی به عنوان يکی از زير مجموعه های دانشگاه گيلان با پذيرش ۱۲۰ نفر دانشجو در سه رشته تحصيلی: منابع طبيعی، امور زراعی و امور دامی در مقطع کاردانی و با همکاری ۷ نفر عضو هيات علمی شروع به کار کرد.
در سال ۱۳۷۱ با تغييراتی که در سرفصل دروس توسط شورای عالی برنامه ريزی وزارت متبوع صورت گرفت، سه رشته مذکور به ترتيب به تکنولوژی جنگلداری، تکنولوژی توليدات گياهی و تکنولوژی امور دامی تغيير نام يافتند. اين دانشکده در بدو فعاليت دارای دو ساختمان مجزا به صورت استيجاری و اهدايی جهت انجام امور آموزشی و اداری بوده است. پس از گذشت ده سال و در پی اجرای پروژه‌های عمرانی، اين دانشکده از سال ۱۳۷۵ به مکان فعلی در زمينی به مساحت ۵/۱۳هکتار در شهرستان صومعه سرا انتقال يافت. فضای فيزيکی موجود شامل ساختمان های آموزشی و اداری به مساحت ۵۳۰۰ متر مربع و ساختمان های جانبی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع (جمعا ۷۸۰۰ متر مربع) است.
در سال ۱۳۶۶ اولين دوره کارشناسی پيوسته جنگلداری و در سال ۱۳۷۶ اولين دوره کارشناسی ناپيوسته مهندسی توليدات دامی داير شد. در سال ۱۳۷۸ رشته مهندسی جنگلداری از دانشکده کشاورزی و رشته مهندسی شيلات از پرديس انزلی به اين دانشکده انتقال يافت.
دانشکده منابع طبیعی در سال ۱۳۷۵ در مقطع کارشناسی شیلات، در سال ۱۳۸۴ در کارشناسی محیط زیست و در سال ۱۳۸۷ نیز در کارشناسی مرتع و آبخیز داری اقدام به پذیرش دانشجو نمود. دوره کارشناسی ارشد جنگلداری در سال ۱۳۷۶، کارشناسی ارشد شیلات ۱۳۸۵ و کارشناسی ارشد محیط زیست نیز در سال ۱۳۹۲ راه اندازی گردید. دوره دکتری جنگلداری در سال ۱۳۸۸ و دکتری شیلات در سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و دوره دکتری جنگلداری پردیس بین الملل دانشگاه نیز در سال ۱۳۹۲ اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

در حال حاضر چهار گروه آموزشی ذيل مشغول به فعاليت هستند :

گروه آموزشی جنگلداری: پذيرش دانشجوی مهندسی جنگلداری در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتري

گروه آموزشی شیلات: پذيرش دانشجوی مهندسي شيلات در مقاطع کارشناسی   – کارشناسی ارشد- دکتری

گروه آموزشی محیط زیست: پذيرش دانشجوی مهندسي محيط زيست در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد

گروه آموزشی مرتع و آبخیرداری : پذيرش دانشجوی مهندسي مرتع و آبخيز داري در مقطع کارشناسی .

 

توانمندی ها:
این دانشکده توانایی ریشه یابی، شناسایی و حل مشکلات مربوط به مسایل منابع طبیعی، جنگلداری، شیلات و آبزیان، محیط زیست و مرتع و آبخیزداری را در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی داراست.


ظرفیت ها:
این دانشکده از پتانسیل خوبی جهت تربیت دانشجویان خارجی و بین المللی برخوردار است. انجام مطالعات مشترک بین المللی با کشورهای مختلف جهان در زمینه منابع طبیعی و حفظ محیط زیست را می توان از دیگر ظرفیت های این دانشکده برشمرد.

 

تعداد اعضای هیات علمی : ۳۷ نفر

تعداد کارکنان : ۵۵ نفر

تعداد دانشجويان : حدودا ۵۵۰ نفر

تماس با ما
01344320895
صومعه سرا-میدان انتظام
دانشکده منابع طبیعی
به روز رسانی : روابط عمومی دانشگاه گیلان | pr@guilan.ac.ir
تمامی حقوق برای دانشگاه گیلان محفوظ است.