برگزاری دوره مهارتی دانش افزایی با عنوان ایمنی زیستی محصولات تراریخته و آشنایی با قوانین ملی و بین المللی مرتبط | پنج شنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۲۸:۱۹

کارگاه و نشست علمی « ایمنی زیستی، محصولات تراریخته و آشنایی با قوانین ملی و بین المللی مرتبط » صبح روز چهارشنبه ۲ آبان در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار گردید.
در ابتدای برنامه، دکتر میرحسینی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گیلان، ضمن خیرمقدم کلیاتی درباره هدف برگزاری این کارگاه بیان نمود و با اشاره به ریسک‌های ناشی از این فناوری و چگونگی مدیریت آن، آشنایی با قوانین موجود را برای استفاده سالم از محصولات تراریخته لازم دانست .
سپس دکتر شیرزادیان، سرپرست کارگروه زیست فناوری دانشگاه گیلان، ضمن خیرمقدم به حضار؛ کلیاتی درباره انتقال صفات بین گونه ها و تعریفی درباره GMO و چگونگی به وجود آمدن آن ارائه و مراحل به وجود آمدن گیاهان تراریخت را بررسی نمود.
سخنران بعدی مهندس کهک، دبیر شورای مرکز ملی ایمنی زیستی بود که به بررسی قوانین ملی و بین المللی در مورد محصولات تراریخته پرداخت.
در ادامه دکتر تولایی، رئیس انجمن ژنتیک جمهوری اسلامی ایران، در مورد اهداف اولیه ژنوم انسانی و همچنین محصولات تراریخته، امنیت و سلامت غذا صحبت کرد.
سپس دکتر مسعود توحیدفر، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، روش های مولکولی تشخیص محصولات تراریخته و سایت های مرتبط با محصولات تراریخته را شرح داد.
طرح سوالات حاضران و پاسخگویی به سوالات توسط متخصصین از دیگر قسمت های این کارگاه بود.
دکتر نوروزی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات چغندرقند، سخنران بعدی این کارگاه بود که به بررسی آخرین وضعیت تولیدات گیاهان تراریخته در ایران و جهان پرداخت .
در ادامه دکتر محسن پور، عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران ABRII ، درباره محصولات تراریخته و سلامت محیط زیست مطالبی را بیان نمود.
آخرین سخنران این کارگاه، دکتر باغبان، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز به بررسی برخی از ابهامات مربوط به محصولات تراریخته و پاسخ به آنها پرداخت.
گفتنی است به اعضای هیئت علمی شرکت کننده در این کارگاه گواهی دانش افزایی اعطا می گردد.

دیدگاه ها
در حال حاضر دیدگاهی وجود ندارد.

*

تماس با ما
01333443889
رشت، تقاطع غیر همسطح انتظام، بلوار شیون فومنی(سلیمانداراب)، جنب مزار میرزاکوچک خان، پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان
آموزش های آزاد
به روز سانی : روابط عمومی دانشگاه گیلان | pr@guilan.ac.ir
تمامی حقوق برای دانشگاه گیلان محفوظ است.