تکامل ژنتیکی غیرمعمول در نوعی باکتری | سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۰۹:۴۱

از حدود ۷۰ میلیون سال قبل تاکنون نوعی باکتری در بدن سیکادا زندگی می‌کند که بهای سنگینی را برای حفظ بقای خود پرداخت کرده است.
این باکتری برای سازگاری با محیط زیست، ۹۵ تا ۹۷ درصد از ژن‌های خود را از دست داده و در نتیجه دارای یکی از کوچکترین ژنوم‌های شناخته شده در جهان است. این باکتری در جریان تکامل خود، همچنین توانایی زندگی در خارج از بدن سیکادا را از دست داده است.
همزیستی سیکادا با این باکتری با هر نوع ارگانیسم شناخته شده دیگر متفاوت است. بسیاری از حشرات با انواع باکتری‌های مفید همزیستی دارند. این باکتری‌ها نقش مهمی را در ادامه حیات حشرات که تنها یک نوع غذا مصرف کرده و برخی از مواد مغذی را از دست می‌دهند، بر عهده دارند.
بر اساس این تحقیقات، باکتری سیکادا اسیدهای آمینه و ویتامین‌هایی را تولید می‌کند که حشره میزبان برای تولیدمثل و ادامه حیات به آن نیاز دارد. اما محققان در جریان تحقیقات خود دریافتند یک گونه باکتری در بدن سیکادا به انواع مختلفی از باکتری تبدیل شده است. هریک از این باکتری‌ها بخش عمده ژن‌های خود را از دست داده‌اند و هر نوع از آن‌ها دارای یکی از ژن‌های منحصر به فرد و ضروری برای ادامه حیات است. به همین علت باکتری‌ها برای حفظ بقای خود و تولید اسیدهای آمینه و ویتامین‌های موردنیاز میزبان، به یکدیگر متکی هستند.
محققان معتقدند این شکل تکامل باکتری‌ها اتفاقی بوده و صرفنظر از این که برای سیکادا مفید است یا خیر، باید تمام باکتری‌ها برای ادامه حیات سیکادا و حفظ زیستگاه خود با یکدیگر همکاری کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

دیدگاه ها
در حال حاضر دیدگاهی وجود ندارد.

*

سایر
تماس با ما
۰۱۳-۳۳۶۹۰۴۵۴
رشت، کیلومتر ۵ جاده قزوین- دانشگاه گیلان- ساختمان کتابخانه مرکزی- طبقه دوم- دفتر زیست فناوری
ستاد زیست فناوری
به روز سانی : روابط عمومی دانشگاه گیلان | pr@guilan.ac.ir
تمامی حقوق برای دانشگاه گیلان محفوظ است.