بستن
FA EN AR RU FR CHI

در گفتگو با رئیس مرکز رشد مطرح شد: از توسعه حرفه­ های جدید با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری حمایت می کنیم

در گفتگو با رئیس مرکز رشد مطرح شد: از توسعه حرفه­ های جدید با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری حمایت می کنیم


در گفتگو با رئیس مرکز رشد مطرح شد: از توسعه حرفه­ های جدید با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری حمایت می کنیم

روابط عمومی دانشگاه در ادامه گفتگو با مدیران دانشگاهی، گفتگویی را با دکتر حماد ذرعی فروش رئیس مرکز رشد واحدهای فناور انجام داده است که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم.

لطفا در ابتدا یک کلیتی در ارتباط با مرکز رشد برای خوانندگان بفرمائید.

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه گیلان از بهمن ماه ۱۳۹۴ فعالیت خود را در آغاز کرد و با ارائه خدمات حمایتی، از ایجاد و توسعه حرفه­های جدید توسط کارآفرینانی که با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری فعالیت می­کنند، پشتیبانی می­ نماید. این حرفه ­ها در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه ­های مختلف، به منظور تولید محصول یا ارائه خدمات جدید فعالیت می­ کنند.

- فرآیند پذیرش طرح برای راه اندازی هسته یا واحد فناور در مرکز رشد چگونه است؟

پس از دریافت و تکمیل کاربرگ پذیرش و استقرار از سایت مرکز رشد و ارسال فرم­های تکمیل شده به کارشناس مرکز، طرح مورد نظر برای ارزیابی اولیه به حداقل دو داور تخصصی ارسال می ­شود. پس از اصلاح طرح بر اساس نظرات داوران، طرح مورد نظر در کمیته تخصصی مطرح شده و پس از تایید صلاحیت، طرح در جلسه شورای مرکز رشد با حضور نمایندگان واحد مطرح می­ شود. پس از تایید نهایی، طرح مورد نظر در قالب هسته فناور یا واحد فناور در مرکز رشد دانشگاه گیلان مستقر خواهد شد.

- حمایت های مرکز رشد شامل چه کسانی می شود؟

حمایت این مرکز شامل اعضای هیات علمی و دانشجویان یا دانش ­آموختگانی است که یک مقطع از دوره تحصیل خود را در دانشگاه گیلان گذرانده ­اند.

- آیا کارگاه های آموزشی برای ذینفعان در این مرکز برگزار می شود و میزان حمایت مالی این مرکز از صاحبان طرح ها به چه گونه است؟

از سال 1395 کارگاه­های مختلف آموزشی در زمینه ­های توانمندسازی در زمینه­ های تیم سازی، ثبت شرکت، و ایده پروری و ... برای فناوران مستقر در مرکز رشد برگزار شده است و برگزاری این کارگاه ها ادامه خواهد داشت. در سال 1395 مرکز شتابدهنده اکسل در قالب یک تفاهم نامه با شرکت همکاران راهپویان همتا (همراه وس) در دانشکده هنر و معماری دانشگاه راه اندازی شد.در ارتباط با میزان حمایت هم به عرض می رسانم این مرکز با اعطای اعتبار تا سقف 80 میلیون ریال برای هسته­های فناور و 500 میلیون ریال برای واحدهای فناور مستقر از فعالیت­های آن­ها حمایت می­ کند.

- در کنار حمایت مالی آیا از هسته ها و واحدهای فناور حمایت های دیگری هم صورت می گیرد؟

فضای کاری (تامین فضای کاری اداری و کمک به تجهیز اولیه آن، بهره­ مندی از اینترنت دانشگاه، ارائه خدمات رفاهی، پرداخت هزینه­ های انرژی مصرفی و تعمیر و نگهداری ساختمان­ها، بهره ­مندی از سالن کنفرانس)، آموزش و مشاوره (برگزاری دوره ­های آموزشی در حوزه مدیریت کسب و کار، ارائه مشاوره ­های حقوقی، مدیریتی و تجاری ­سازی، ارزیابی عملکرد و عارضه ­یابی واحدها)، تبلیغات و بازاریابی (ارائه دستاوردهای واحدهای فناور در نمایشگاه ­های ملی، معرفی واحدهای فناور در سایت مرکز رشد و رسانه ­های مکتوب، نشر اخبار موفقیت­ آمیز واحدهای فناور در دانشگاه و رسانه­ های عمومی، صدور گواهی و معرفی­ نامه در صورت درخواست واحد فناور)، کمک به دریافت تسهیلات مالی (اطلاع­ رسانی تسهیلات قابل دریافت از سوی شرکت­ های دانش بنیان، تامین اعتبار خدماتی و اعتبار فناوری متناسب با عملکرد واحد فناور به میزان تخصیص منابع)، اطلاع رسانی (اطلاع ­رسانی نیازمندی­ های صنعت به واحدهای فناور و تسهیل­ گری ارتباط آن­ها، اطلاع ­رسانی رویدادهای علمی، پژوهشی و فناوری) از جمله حمایت های این مرکز از ذینفعان است.

- آماری از طرح های ارائه شده به مرکز رشد تاکنون بفرمائید و اینکه چه تعداد از این طرح ها پذیرفته شده اند؟

از ابتدای سال 95 تاکنون 76 طرح در قالب هسته/واحد فناور به مرکز رشد دانشگاه گیلان ارائه شده است. از این تعداد طرح، 30 طرح شامل 21 طرح در قالب هسته فناور (با مدت فعالیت 6 تا 9 ماه با اعتبار حمایتی 80 میلیون ریال) و 9 طرح در قالب واحد فناور (با مدت فعالیت 3 تا 5 سال با اعتبار 500 میلیون ریال ) در شورای مرکز رشد پذیرفته شده اند. از بین 30 طرح تصویب شده، 3 طرح هسته فناور به طور موفقیت ­آمیز پایان یافته و 9 طرح نیز به تازگی تصویب شده و در مرحله ثبت قرارداد هستند.

- و سخن پایانی؟

دانشگاهیان گرانقدر می توانند کلیه اطلاعات، قوانین و فرم های مرتبط با این مرکز در تارنمای مرکز رشد واحدهای فناور به آدرس http://roshd.guilan.ac.ir/ دنبال کنند.

آدرس کوتاه :