بستن

وزیر علوم در جمع تشکل های صنفی، دانشجویی و علمی دانشگاه گیلان: فضای دانشگاه ها نیازمند شور و نشاط دانشجویی است

وزیر علوم در جمع تشکل های صنفی، دانشجویی و علمی دانشگاه گیلان: فضای دانشگاه ها نیازمند شور و نشاط دانشجویی است

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع نمایندگان تشکل های صنفی، سیاسی و علمی دانشگاه گیلان گفت: فضای دانشگاه ها نیازمند شور و نشاط دانشجویی است.
وزیر علوم با بیان اینکه موضوع توجه به جوانان و بیانیه اخیر مقام معظم رهبری موسوم به گام دوم محور اصلی است، اظهار کرد: بایستی به دست خودمان این امانت ها را به دست جوانان بدهیم؛ در انتصابات یک سال و نیم گذشته، روسای دانشگاه ها متوسط 10 سال نسبت به پیشینیان خود جوان تر هستند.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بیان داشت: در زمان حاضر، 25 درصد از اعضای هیات علمی زن هستند و طی پنج سال گذشته، 38 درصد استخدام های اعضای هیات علمی زنان بودند که به تدریج به مدیریت ها هم راه می یابند ضمن این که در وزارت علوم چهار تا پنج مدیر کل از زنان هستند.
دکتر غلامی در بخش دیگری از سخنانش کانون ها و انجمن های علمی را مجموعه بسیار ارزشمندی دانست و خاطر نشان کرد: اینکه این انجمن ها و کانون ها جمع زیادی از دانشجویان را به سمت فعالیت اجتماعی و فرهنگی می کشانند، ارزشمند است.
وی با بیان این که نیازست تا تشکل های صنفی اعضای هیات علمی با صبر و حوصله جایگاه خودشان را نشان دهند، تصریح کرد: تشکل های صنفی اعضای هیات علمی بایستی جایگاه شان را از باب این که حرکت آنها کارشناسی و هم افزایست، تثبیت کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که دانشگاه های بزرگ ما دانشجویان با شرایط علمی آموزش می دهند، اظهار داشت: آموزش های کاربردی ما محدود به چند دانشگاه مانند علمی و کاربردی و فنی و حرفه ای است.
وی بیان داشت: این که بخش بیرونی نمی تواند بلافاصله فارغ التحصیل ها را به کار گیرد، بخشی برای اینست که باید ببینیم که آنها ساز و کاری با سطح آموزش ما دارند یا نه، که البته با استفاده از برنامه های مهارت افزایی سعی شده که این ساز و کارها به شکلی تدبیر شود.
وی با بیان این که دانشگاه های ما رویکرد خوبی به سمت حل مسائل کشور دارند، تصریح کرد: کنسرسیومی از دانشگاه های بزرگ کشور با سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگ کردیم؛ قرارداد کلانی برای حل مسایل محیط زیستی منعقد شده که کار را شروع کرده ایم و از دریاچه ارومیه ، تالاب انزلی، موضوعات خشکسالی و کم آبی و ریزگردهای خوزستان جزو برنامه هاست.
غلامی با اشاره به موضوع ساماندهی آموزش عالی در کشور و اجرای آن از سال آینده اظهار داشت: اساتید، دانشجویان همه بایستی برای تحقق این مهم تلاش کنند و جامعه نیز باید این موضوع را بپذیرد.
وی با تاکید بر این که گفتمان همراهی و همدلی در دانشگاه ها بایستی بیش از پیش توسعه یابد، اضافه کرد: امید، نیاز جامعه ما در این تلاطم کنونی است و توجه داشته باشیم که نا امید کردن، خیانت به کشور است.

شایان ذکر است ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه، افتتاح طرح محوطه سازی دانشکده هنر و معماری، غرس یک اصله نهال در دانشگاه، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه،اتصال دانشگاه به شبکه علمی کشور و افتتاح ایستگاه بین المللی مطالعات اکوسیستم مناطق مرطوب با همکاری آکادمی علوم چین، حضور در جلسه کارگروه آموزش،پژوهش و فناوری استان، نشست با مدیران دانشگاه و نمایندگان تشکل های صنفی، سیاسی و علمی از جمله برنامه های سفر دکتر غلامی به دانشگاه گیلان بود.