بستن
FA EN AR RU FR CHI

مهمترین خبرها

بازگشت به صفحه کامل
« بازگشت

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از 40 محصول فناورانه در دانشگاه گیلان

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از 40 محصول فناورانه در دانشگاه گیلان


بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از 40 محصول فناورانه در دانشگاه گیلان

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور صبح امروز با حضور در دانشگاه گیلان و ضمن گفت و گو با فناوران دانشگاه از 40 محصول فناورانه منتخب بازدید و با مدیران شرکت های تولیدی که در دانشگاه گیلان دفتر تحقیق و توسعه دایر کرده اند دیدار کرد و در ادامه در جریان فعالیت های دفاتر تحقیق و توسعه (R&D) شرکت های تولیدی در این دانشگاه قرار گرفت.

دکتر ستاری ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه گیلان، پیشرفت قابل ملاحظه دانشگاه نسبت به بازدید انجام شده در سال های گذشته را ستودنی دانست و گفت: پیش از انجام کارهای فناورانه نیاز به اصلاح فرهنگی در خودمان داریم. باید ببینیم برای چه درس می خوانیم و برای چه درس می دهیم.
وی هدف اصلی آموزش را حل مشکلات مردم و جامعه دانست و ابراز امیدواری کرد با راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه مکانی برای طرح ایده های دانشجویان خلاق ایجاد شود.
وی با اشاره به رشد مقالات علمی کشور گفت: سال گذشته با اینکه ما تعداد دانشجویان کمتری داشتیم اما مقالات علمی ما هشت درصد رشد داشته و این عدد قابل توجهی در دنیا است. اما تهیه مقاله نباید هدف باشد. حل مشکلات جامعه هدف است و ایجاد کارهای نوآورانه منافاتی با تهیه مقاله علمی ندارد  و به کیفیت مقالات علمی کمک می کند.

دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان در حاشیه این بازدید گفت: از حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری برای توسعه مرکز رشد و همچنین راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه تشکر می کنیم. وی گفت مرکز نوآوری شماره یک دانشگاه به مساحت 1800 متر مربع با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری مهر ماه مورد بهره برداری قرار می گیرد و مرکز نوآوری شماره 2 نیز به مساحت 2100 متر مربع توسط یکی از خیرین استانی در حال ساخت است.

دکتر رضی گفت دانشگاه در صدد تکمیل اجزاء اکوسیستم نوآوری است و در همین راستا درصدد است تا شتابدهنده های بیشتری در دانشگاه حضور یابند، فعالیت صندوق پژوهش و نوآوری استان که دانشگاه نیز سهامدار آن است توسعه یابد و مهارت افزایی و کارآفرینی در برنامه های دانشگاه جدی تر دنبال شود.

رئیس دانشگاه گیلان گفت یکی از خصوصیات دانشگاه های نسل سوم، احساس مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان و مشارکت آنان در حل تخصصی مسائل جامعه است. دانشگاه گیلان نیز تلاش می کند تا با بهره گیری از توانمندی های تخصصی موجود در 90 رشته دکتری و 170 رشته کارشناسی ارشد، مشکلات مختلف جامعه را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کند. به همین جهت هم اکنون 190 قرارداد با بیرون از دانشگاه در سطح استانی و ملی دارد.

شایان ذکر است در نمایشگاه دستاوردها و محصولات فناورانه دانشگاه گیلان که در محل دانشکده هنر و معماری برپاست ۴۰ عنوان فناوری در چهار حوزه شرکت های مرکز رشد، محصولات کووید ١٩، دستاوردهای دانشکده های دانشگاه و واحدهای تحقیق و توسعه مستقر در دانشگاه به نمایش درآمده است.