دانشجوی دانشگاه گیلان موفق به دریافت دیپلم جایزه ادبی سنکا در ایتالیا شد

20 11 2023
کد خبر : 7217897
تعداد بازدید : 102995

حمید نظرخواه، دانشجوی کارشناسی ارشد ایران شناسی دانشگاه گیلان و شاعر اهل کوچصفهان گیلان جایزه بین المللی ادبیات معاصر لوسیوس آنئوس سنکا که توسط آکادمی علوم و هنرهای فلسفی در ایتالیا برگزار شد را از آن خود کرد.


دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

21 02 2024

ترجمه کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید توسط عضو هیات علمی دانشگاه

کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید تالیف رایلی کوئین توسط دکتر هادی نوری عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشکده ادبیات و علوم انسانی ترجمه شد.​​​​​​​​​​​​​​ ادوارد سعید نظریه‌پرداز، منتقد و مورخ فرهنگی در کتاب شرق‌شناسی از تفسیر و تحلیل برای بررسی دقیق بازنمایی‌های غربی از «شرق» استفاده می‌کند و می‌پرسد که آن‌ها به‌راستی در حال انجام چه کاری هستند و چرا. یکی از استدلال‌های محوری او این است که بازنمایی‌های غربی از شرق و خاورمیانه پیوسته آن را به‌مثابه «دیگری» تعریف می‌کنند و در مقابل با غرب قرار می‌دهند. سعید از طریق تحلیل دقیق طیف وسیع متون و مطالب دیگر نشان می‌دهد که مفروضات ضمنی درباره دیگربودگی «شرق» زیربنای بخش اعظم اندیشه و نوشتار غربی درباره آن است. این مهارت‌های تفسیری با وضوح‌بخشی مداوم تفاوت‌های بین شرق دنیای واقعی و اندیشه‌های برساخته‌شده درباره «شرق» به تحلیل او قدرت می‌بخشد و مبنای استدلالی فراهم می‌کند که در نقد ادبی، فلسفه و حتی سیاست بیار تأثیرگذار بوده است.  

14 02 2024

نشست سالانه معاونین و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی کشورهای حاشیه دریای کاسپین به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

نشست سالانه معاونین و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی کشورهای حاشیه دریای کاسپین صبح امروز در اتاق شورای حوزه ریاست دانشگاه گیلان برگزار شد. دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعیانیه، یکی از اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را بحث توسعه دیپلماسی علمی دانست و با توجه به سیاست های کلان کشور در ارتباط با توسعه علمی با سایر کشورها گفت: ما در دانشگاه گیلان با کشورهای حاشیه دریای کاسپین و کشورهای اسلامی منطقه ارتباط علمی داریم و پیگیر همکاری دوجانبه با کشورهای امریکای لاتین نیز هستیم. رئیس دانشگاه گیلان در ادامه به نیازهای استان گیلان اشاره کرد و گفت: ما باید از بحث همکاری های علمی بین المللی در راستای توسعه استان استفاده کنیم که یکی از مشکلات سه استان شمالی موضوع پسماند است و منطقی این است که ما از ظرفیت های دیپلماسی علمی برای حل این مشکل از دانشگاه های خارجی که در این حوزه کار علمی کردند و تجربه عملیاتی دارند استفاده کنیم. دکتر نجفی همچنین در این نشست پیشنهاد راه اندازی مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری مشترک با دانشگاه های خارجی را مطرح کرد تا دانشگاه های داخلی و خارجی با توجه به تخصص های موجود از ظرفیت های یکدیگر استفاده نمایند. دکتر مهدی هدایتی شهیدانی مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه گیلان نیز در این نشست گفت: در این نشست تخصصی کارشناسی، معاونین و مدیران بین‌الملل دانشگاه ها به بررسی شیوه‌ها و انواع رویکردهای مختلف در همکاری‌های داخلی در میان اعضای دبیرخانه و هم در میان اعضای کل اتحادیه خواهند پرداخت. دکتر هدایتی شهیدانی، تنظیم رویکردهای مختلف همکاری‌های علمی بر اساس اسناد بالادستی مربوط به سند همکاری‌های علمی دریای خزر که در حال تدوین و نهایی شدن است و دسته‌بندی همکاری‌ها و فعالیت‌ها بر اساس درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و  تنظیم یک شیوه نامه جدید برای جذب اعضای جدید ایرانی در اتحادیه را از دیگر دستور جلسات این نشست سالانه دانست. در این نشست سالانه هر یک از معاونین و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی کشورهای حاشیه دریای کاسپین به بیان دیدگاه و نظرهای خود در ارتباط با محورهای جلسه پرداختند. گفتنی است اتحادیه دانشگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر در سال ۱۳۷۵ به منظور تقویت همکاری‌های مشترک فرهنگی، آموزشی و پژوهشی پنج کشور ایران، روسیه، قزاقزستان، آذربایجان و ترکمنستان در خصوص دریای خزر شکل گرفته است. دانشگاه گیلان در سال ۱۳۹۵ به عنوان دبیرخانه ایرانی اتحادیه تعیین شده و به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی اعضای ایرانی اتحادیه، وظایفی نظیر اطلاع رسانی رویدادها، پیگیری مصوبات مجمع عمومی سالانه و ایجاد بستر هم اندیشی اعضا ی ایرانی را بر عهده دارد. ۲۱ مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی ایرانی در اتحادیه دانشگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر عضو هستند. این اتحادیه دارای سه کمیسیون پژوهش و فناوری، آموزشی و همچنین دانشجویی است که مسئولیت دو کمیسیون بر عهده اعضای ایرانی است.        

13 02 2024

تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه گیلان و دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) منعقد شد

نشست مشترک هیات رئیسه دانشگاه گیلان و دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) با هدف توسعه همکاری­ های آموزشی، پژوهشی و بین ­المللی، بهره ­مندی متقابل از ظرفیت ­ها و امکانات و توسعه ارتباطات علمی اساتید و دانشجویان در اتاق شورای حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.   دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به معرفی ظرفیت های دانشگاه در حوزه های محتلف پرداخت و گفت: در دوره مدیریت جدید، 4 دانشکده جدید در دانشگاه راه اندازی شد. دکتر نجفی به راه اندازی دانشکده های علوم و فنون نوین دریایی و حفاظت از زیرساخت ها در دانشگاه گیلان اشاره کرد و خاطر نشان کرد که این دانشکده ها برای اولین بار در سطح کشور در یک دانشگاه غیرنظامی ایجاد شد. رئیس دانشگاه گیلان همچنین در این نشست بر استفاده از ظرفیت های دو دانشگاه در راستای جذب دانشجویان بین المللی مشترک و استفاده از امکانات یکدیگر تاکید کرد. حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید جازاری معموئی رئیس دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) هم در این نشست با تبریک مناسبت های ماه شعبان، به ظرفیت های استان گیلان اشاره کرد و گفت: گیلان خطه بسیار مهمی است و استانی نابغه پرور است. دکتر جازاری در ادامه به فعالیت های دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) اشاره کرد و گفت: این دانشگاه صرفا در حوزه دانشجویان بین المللی فعالیت دارد و خواهان استفاده از ظرفیت های دو دانشگاه در راستای ارتقاء و توسعه علم شد. در انتهای این نشست تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای رئیس دانشگاه گیلان و دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) رسید. فراهم کردن زمینه بهره­ برداری از ظرفیت­ های اعضای هیات علمی در زمینه مسائل آموزشی و پژوهشی به ویژه راهنمایی، مشاوره و داوری پایان نامه ­ها، همکاری در برگزاری دوره ­های آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، همکاری در مبادله طرح­ های تحقیقاتی و پژوهشی، مشارکت در دعوت از اساتید و متخصصان برای ارائه مقالات علمی و شرکت در گردهمای ی­های علمی، همکاری در برگزاری سفرهای علمی دانشجویان و اساتید به خارج از کشور، مشارکت در اعطای بورس به دانشجویان برتر بین ­المللی، تبادل تجربیات در حوزه مدیریت مراکز رشد و نوآوری و حمایت از برگزاری دوره های کوتاه مدت آموشی - مهارتی و فناوری و نوآوری از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

12 02 2024

نشریه "تحقیقات تولیدات دامی" دانشگاه گیلان به عنوان یکی از سه نشریه برتر کشور در حوزه غیر علوم انسانی انتخاب شد

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مبنی بر لزوم پاسداشت، ترویج و گسترش زبان فارسی و با توجه به رویکرد کمیسیون نشریات علمی وزارت عتف در توسعه و مرجعیت زبان فارسی به عنوان زبان علم بین المللی، بر اساس اعلام نظر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC و کمیسیون نشریات علمی کشور، نشریه تحقیقات تولیدات دامی دانشگاه گیلان که به سردبیری دکتر نوید قوی حسین زاده عضو هیات علمی گروه علوم دامی دانشکده علوم کشاورزی منتشر می شود به عنوان یکی از سه نشریه برتر کشور از میان 463 نشریه علمی در حوزه غیر علوم انسانی که به زبان فارسی منتشر می شود توسط انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران مورد تقدیر قرار گرفت. انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که از لحاظ ساختاری، تعداد اعضاء و نوع فعالیت، در شمار بزرگترین انجمن­های علمی کشور قرار دارد، سال ۱۳۵۰ مجوز تاسیس دریافت کرد و در سال ۱۳۸۳ اساسنامه این انجمن بازبینی شد و با دو رویکرد جدی در حوزه بحث نوآوری علمی و کاربردی سازی و ترویج رشته زبان و ادب فارسی فعالیت های خود را از سر گرفت. این انجمن یک بخش ویژه بین المللی و همچنین یک شعبه بین المللی در منطقه بالکان در سارایوو دارد. انتشار حدود ۵۱ جلد آثار نفیس حوزه زبان و ادب فارسی، برگزاری نشست ها و همایش ها و اعزام استادان به کرسی های خارج از کشور از برنامه های این انجمن است.

12 02 2024

جایگاه دانشگاه گیلان در نظام رتبه بندی وبومتریکس ژانویه 2024

بر اساس اعلام معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، در جدیدترین نتایج رتبه بندی وبومتریکس (نسخه ژانویه 2024)، دانشگاه گیلان رتبه 1298 را در بین 31702 دانشگاه و موسسه جهانی و رتبه 15 ملی را در میان 435 موسسه و دانشگاه ایرانی کسب نمود. شایان ذکر است  دانشگاه گیلان نسبت به رتبه گذشته (نسخه جولای) 61 پله در رتبه جهانی و 2 پله در رتبه ملی ارتقا یافته است. این رتبه بندی بر اساس شاخص هایی همچون تعداد مقالات پراستناد، تعداد ارجاعات به مقالات پژوهشگران در پایگاه Google Schoolar و تعداد لینک های دریافتی منتشر می شود. نظام رتبه بندی وبومتریکس هر شش ماه یکبار (ژانویه و جولای) بیش از 30000 موسسه آموزشی و پژوهشی و دانشگاهی را در ابعاد وب سنجی (با وزن 50 درصد) و پژوهشی (با وزن 50 درصد) مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. از جمله اهداف این رتبه بندی، تشویق و ترغیب دانشگاه ها و موسسات آموزشی به تولید و انتشار فعالیت های خود به صورت الکترونیکی در راستای ارتقای دسترس پذیری عمومی جامعه و ارتقای کیفیت تحقیقات پژوهشگران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است.

12 02 2024

حضور دانشگاه گیلان در نظام رتبه بندی (URAP) 2023-2024

بر اساس اعلام معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه و بنا بر گزارش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، نظام رتبه بندی دانشگاه ها "بر پایه عملکرد علمی" (URAP) با حضور 71 مؤسسه ایرانی در میان 3000 مؤسسه برتر جهان اعلام شد. در نتایج بدست آمده در سال 2023 میلادی، دانشگاه گیلان با رتبه 1136 جهانی و 24 ملی در میان برترین های جهان جای گرفته است. "URAP" از نظام های رتبه بندی جهانی است که دانشگاه های جهان را از حیث عملکرد علمی و بر اساس تحلیل های کتاب سنجی ارزیابی و رتبه بندی می نماید. تعداد مقالات، تعداد استنادها، تعداد کل انتشارات، بهره وری علمی، تاثیر پژوهشی و همکاری های بین المللی، شش سنجه کلیدی این نظام برای ارزیابی مؤسسه های آموزش عالی هستند. هدف از این رتبه‌بندی ارزیابی دانشگاه‌های جهان بر پایه عملکرد علمی‌ آن‌ها با توجه به کمیت و کیفیت انتشارات پژوهشی منتشر شده در پایگاه استنادی (Web of Science) است. ضمن اینکه اطلاعات مربوط به دانشگاه‌ها از پایگاه WOS و InCite که لیست دانشگاه‌های جهان را ارائه می‌دهد، جمع‌آوری شده است. ​​​​​​​ ۳۰۰۰ دانشگاه که بیشترین تعداد مقاله را دارا بوده‌اند در نظر گرفته شده و پس از پردازش داده‌هایشان رتبه‌بندی شده‌اند. امتیاز کل هر دانشگاه با توجه به وزن هر شاخص از امتیاز ۶۰۰ محاسبه می شود.  

04 02 2024

ترجمه کتاب "سابقاً کمونیست‌ها؛ روشنفکران و تجربه کمونیسم" توسط عضو هیات علمی دانشگاه

کتاب "سابقاً کمونیست‌ها؛ روشنفکران و تجربه کمونیسم" توسط دکتر محمود مقدس عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه ترجمه شد. در فاصله انقلاب اکتبر تا امضای پیمان عدم تجاوز استالین- هیتلر بسیاری از نویسندگان، چه در آمریکا و چه در اروپا واله و شیدای کمونیسم شدند. این روشنفکران اصلا شبیه نوکیشان معمولی نبودند و در واقع غیرعادی‌ترین کمونیست های جهان به شمار می‌آمدند. آنان صاحب بالاترین استعدادها و توانایی‌ها برای فهم روح زمانه خود بودند و درکشان از امیدها و نومیدی‌های آن دوران از دیگران دقیق‌تر و رقیق‌تر بود. ایمان تند و گاه نامتعارف آنان به کمونیسم شباهتی به احساسات میلیونها انسانی که حکومت شوروی را حامی کارگران می‌دانستند نداشت و جاذیه مارکسیسم را در این می‌دیدند که سفسطه‌های لیبرالیسم را بی‌اعتبار می‌ساخت و این حقیقت تلخ را می‌آموخت که پیشرفت خود به خود به وجود نمی‌آید، صعود و سقوط ذاتی سرمایه‌داری است و بی‌عدالتی‌های اجتماعی صرفاً با گذر زمان رفع نمی‌شود. در این کتاب شش روشنفکر داستان کمونیست شدن و برگشتنشان از آن را بازگو می‌کنند. نقطه اشتراک این نویسندگان با شخصیت‌های بسیار متفاوتشان این است که همگی پس از درگیری‌های عذاب‌آورِ درونی کمونیسم را انتخاب کردند زیرا ایمان خود به دمکراسی را از دست داده و به جایی رسیده بودند که حاضر شدند آزادی‌های بورژوایی را در پای مبارزه با فاشیسم قربانی کنند، اتفاقی که ریشه در سرخوردگی و ناامیدیشان از ارزش‌های غربی داشت.​​​​​​​

04 02 2024

18 نشریه علمی دانشگاه گیلان موفق به اخذ نمایه بین المللی EBSCO شدند

به گزارش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، با پیگیری های انجام شده توسط مرکز اسناد، کتابخانه و نشر، 18 نشریه علمی دانشگاه گیلان موفق به اخذ نمایه در پایگاه اطلاعات علمی بین المللیEBSCO شدند. گفتنی است پایگاه EBSCO یکی از بزرگ ترین پایگاه های اطلاعاتی معتبر چندمنظوره با دسترسی تمام متن در دنیاست که اختصاصاً برای مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها طراحی شده است. پایگاه ابسکو (EBSCO) زمینه‌های مختلف از علم شامل علوم زیستی، اقتصاد، سلامت و بهداشت روان، علم ارتباطات، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، فنی و مهندسی، آموزش و پرورش و غیره را تحت پوشش قرار می‌دهد. لازم به ذکر است از جمله مزایای نمایه شدن یک نشریه علمی در پایگاه های معتبر بین المللی، می توان به بیشتر دیده شدن مجله، جهانی شدن آن و استقبال نویسندگان، دانشجویان و محققان خارجی از نشریه و ارسال مقالات بیشتر برای آن نشریه اشاره کرد. اسامی نشریات علمی دانشگاه، نمایه شده در پایگاه بین المللی EBSCO به شرح زیر است: 1- Caspian Journal of Environmental Sciences؛ 2- Journal of Mathematical Modeling؛ 3- Journal of Algebra & Related Topics؛ 4- Computational Methods in Civil Engineering؛ 5- تحقیقات تولیدات دامی؛ 6- تحقیقات آفات گیاهی؛ 7- تغذیه آبزیان؛ 8- علوم و تحقیقات بذر ایران؛ 9- تحقیقات غلات؛ 10- فیزیولوژی و بیوتکنولوژی آبزیان؛ 11- نقد و نظریه ادبی؛ 12- زبان فارسی و گویش های ایرانی؛ 13- پژوهشنامه حقوق کیفری؛ 14- سیاست جهانی؛ 15- سوخت و ساز و فعالیت ورزشی؛ 16- دانش شهرسازی؛ 17- تحقیقات بتن؛ 18- مطالعات جغرافیایی نواحی ساحلی. لینک مربوطه در سایت جهت استناد: https://www.ebsco.com/m/ee/Marketing/titleLists/tnh-coverage.htm

31 01 2024

با حضور اعضای اندیشکده اوراسیا، نقشه راه دانشگاه گیلان در راستای رفع نیازهای استان تبیین شد

نهمین نشست هم‌اندیشی راهبری توسعه اقتصادی استان در سال ۱۴۰۲ با عنوان «امکان‌سنجی برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی - کاربردی با دانشگاه‌های روسیه در حوزه‌های توسعه، سیاست و تجارت» با هدف تقویت همکاری‌های مشترک فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بین ایران و روسیه، با حضور اعضای اندیشکده مطالعات اوراسیا و جمعی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و سخنرانی دکتر مهدی هدایتی شهیدانی مدیر همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه گیلان و عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دکتر رضا میرعسکری معاون اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاه گیلان و عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد به میزبانی اداره کل اقتصادی و دارایی گیلان برگزار شد. در این جلسه ضمن مرور تجربه و سابقه همکاری‌های علمی بین‌المللی دو یا چندجانبه دانشگاه گیلان با کشورهای حاشیه دریای خزر به‌ویژه روسیه در قالب اتحادیه و تفاهم‌نامه‌های مشترک، نقشه راه دانشگاه گیلان در راستای رفع نیازهای استان با تأکید بر سیاست‌های کلی توسعه دریا محور و سند آمایش استان تبیین شد. همچنین در این نشست بر استفاده از ظرفیت نخبگان در دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با برگزاری دوره‌های آموزش کاربردی کوتاه‌مدت تأکید شد و سرفصل‌های دوره‌های آموزشی تحت عناوین «آشنایی با زبان، فرهنگ، ساختار سیاسی و اقتصادی ایران و روسیه» با همکاری دانشگاه مسکو برای دانشجویان، تجار، بازرگانان و سایر بخش‌های خصوصی و دولتی فعال در دو کشور و «دوره‌های گردشگری دریای و ساحلی» با همکاری دانشگاه‌های مسکو و آستارا خان جهت توسعه گردشگری بین‌المللی و مشاغل مرتبط تشریح و مورد تبادل نظر قرار گرفت.

30 01 2024

به میزبانی دانشگاه گیلان، مراسم تقدیر و الگوسازی دانشمندان یک و دو درصد برتر دنیا در استان گیلان برگزار شد

مراسم تقدیر و الگوسازی دانشمندان یک و دو درصد برتر دنیا در استان گیلان توسط بنیاد نخبگان استان گیلان و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان و با مشارکت دانشگاه گیلان در تالار حکمت برگزار شد. دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این مراسم با درود به روح شهدا، امام شهدا و شهدای نخبه و دانشمندی که طی سال های گذشته به دست دشمن به شهادت رسیدند گفت: از حدود هشت هزار سال پیش تمدن و فرهنگ در گیلان وجود داشته است. دکتر نجفی با بیان اینکه دانشکاه گیلان نخبگان زیادی را به عرصه علم و فناوری تقدیم کرده است خاطرنشان کرد:  اینکه ما چطور نخبگان و استعدادهای درخشان را شناسایی کنیم و بعد چگونه این نخبگان را در جای خودشان استفاده کنیم یک مولفه بسیار مهم است. رئیس دانشگاه گیلان در ادامه عدم استفاده از ظرفیت های نخبگان را موجب سرخوردگی و مهاجرت از کشور آنان دانست و خواستار برنامه ریزی مدون بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه شد. حجت الاسلام و المسلمین سعید کرمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان گفت: تمامی کشورهای بزرگ دنیا راه موفقیتشان از مسیر رشد و پیشرفت علمی بود. حجت الاسلام کرمی تمرکز بر دانشگاه و سرمایه گذاری روی نخبگان علمی را امری ضروری دانست و گفت: خوشحالم که امروز جریان حاکم، جریان علم و حمایت از فناوری است و در هر جامعه ای که در آن عالمان قدر و منزلت داشته باشد سعادتمند خواهد شد. دکتر فرهاد شیرینی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان هم در این مراسم گفت: یکی از مهمترین مسائلی که باید در کشور به آن توجه کنیم بحث حفظ جریان نخبگانی است که این موضوع می تواند با ارائه برنامه های شناسایی، توانمندسازی و کمک به اثر بخشی بیشتر نخبگان میسر شود. دکتر شیرینی با تاکید بر اینکه ما به صورت مستمر باید جریان چرخه نخبگانی را رصد کنیم گفت: موضوع تکریم یک موضوع عقلی، اخلاقی و فرهنگی است که یکی از وظایف ما در بنیاد نخبگان، اجرای برنامه های تکریم و الگوسازی  است که در این مراسم ما از دانش آموزان برگزیده مدرسه خلاقیت، حائزین رتبه های برتر در کنکور سراسری و المپیادهای علمی و دانشمندان پراستناد یک و دو درصد برتر دنیا در استان گیلان تقدیر خواهیم کرد. رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان حفظ جریان نخبگانی را صرفا وظیفه بنیاد ندانست و از نقش خانواده‌ها، سازمان ها و دستگاه های اجرایی و قانونگذار، نهادهای آموزشی و پژوهشی و حامیان علم و فناوری نیز سخن گفت. حجت الاسلام و المسلمین علی محمد عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکاه های استان گیلان نیز در این مراسم با تقدیر از دکتر شیرینی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان در راستای تقدیر از نخبگان گفت: برداشتن این قدم ها می‌تواند امید را در فضای دانشگاه بیشتر کند. مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکاه های استان گیلان، یکی از مولفه های اقتدار را علم برشمرد و دانشگاه را موتور پیشران جامعه دانست. حجت الاسلام و المسلمین عباسی در ادامه با بیان اینکه نخبگان سرمایه جامعه هستند به نقش آفرینی های گیلانیان در طول تاریخ در حوزه های مختلف اشاره کرد و تاکید کرد: دشمن امروز با برنامه های مختلف در صدد این است که ما این سرمایه ها را به فراموشی بسپاریم. شایان ذکر است در این مراسم نیز دکتر بهرام فلاحتکار استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان که حائز افتخاراتی همچون دانشمند دو درصد برتر دنیا، پژوهشگر برتر کشوری، استاد نمونه کشوری و ... است به نمایندگی از نخبگان به ایراد سخنرانی پرداخت و در انتهای مراسم نیز از دانش آموزان برگزیده مدرسه خلاقیت، حائزین رتبه های برتر در کنکور سراسری و المپیادهای علمی و دانشمندان پراستناد یک و دو درصد برتر دنیا در استان گیلان تقدیر به عمل آمد.      

28 01 2024

انعقاد قرارداد همکاری مشترک میان دانشگاه گیلان و دانشگاه المستقبل عراق

در راستای گسترش همکاری‌های علمی بین موسسات آموزش عالی با هدف توسعه بین‌المللی‌سازی آموزش، توسعه تبادل استاد و دانشجو، گسترش روابط فرهنگی، فعالیت‌های علمی- تحقیقاتی و آموزشی مشترک، قرارداد همکاری مشترک میان دانشگاه گیلان و دانشگاه المستقبل عراق منعقد شد. دو موسسه در چارچوب این تفاهم‌نامه متعهد شدند تا تلاش خود را برای برقراری ارتباط مستقیم و همکاری علمی و آموزشی میان اعضای هیات علمی، دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی برای انجام فعالیت در زمینه‌های مشترک به کار گیرند. انجام سفرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت ویژه اعضای هیات علمی؛ برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها و همایش‌های علمی؛ ایجاد فرصت برای دانشجویان مقاطع مختلف آموزشی برای شرکت در برنامه‌های مبادله‌ای؛ ایجاد برنامه‌های آموزشی مشترک برای اخذ دو مدرک تحصیلی؛ انجام طرح‌های پژوهشی مشترک میان اعضای هیات علمی و پژوهشگران دو دانشگاه و ... از جمله مهمترین مفاد این تفاهم‌نامه است.