فراخوان المپیاد دانشجویی غیرمتمرکز (منطقه 2 ) دانشجویان کارشناسی دانشگاه گیلان-1403

12 02 2024
کد خبر : 10174360
تعداد بازدید : 390

دانشگاه گیلان در نظر دارد از بین داوطلبین حائز شرایط (دانشجویان ممتاز سال سوم (ورودی 1400) و چهارم (ورودی 1399)) در مقطع کارشناسی دارای شرایط ذیل که در رشته ‏های تحصیلی مرتبط با رشته های 21 گانه «فیزیک»، «شیمی»، «زیست شناسی»، «سلول­های بنیادی و مهندسی بافت»، «ریاضی»، «آمار»، «مهندسی عمران»، «مهندسی برق»، «مهندسی شیمی»، «مهندسی کامپیوتر»، «مهندسی مکانیک»، «مهندسی کشاورزی (زراعت و اصلاح نباتات)»، «زبان و ادبیات فارسی»، «حقوق»، «علوم اقتصادی»، «علوم جغرافیایی»، «مهندسی متالورژی و مواد»، «روانشناسی»، «علوم تربیتی»، «الهیات و معارف اسلامی»، «مهندسی صنایع» و «سلول های بنیادی و مهندسی بافت» در حال تحصیل هستند، جهت شرکت در بیست و نهمین دوره المپیاد علمی دانشجویی غیر متمرکز قطب 2 کشور که روز  جمعه مورخ 31 فروردین ماه 1403 برگزار می­ گردد، ثبت نام به عمل آورد.

علاقمندان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام و مصاحبه دانشگاه، بخش "المپیاد علمی" ابتدا نسبت به ثبت نام اولیه و دریافت کد رهگیری و سپس با ورود به بخش "داوطلبان" نسبت به تکمیل پرونده الکترونیکی اقدام نمایند.

دریافت فایل برنامه آزمون مرحله غیر متمرکز بیست و نهمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور

1. شرایط متقاضیان                   

الف) دانشجویان سال سوم که حائز رتبه اول تا پنجم در بین هم رشته و هم ورودی‏های خود شده و 70 واحد درسی گذرانده باشند.

ب) دانشجویان سال چهارم که حائز رتبه اول تا دهم در بین هم رشته و هم ورودی خود شده و حداکثر در هشت ترم دانش آموخته شوند و امکان صدور گواهی اشتغال به تحصیل نیمسال دوم تحصیلی جهت ارائه به مرکز منطقه 2 برای آنان وجود داشته باشد.

     تبصره 1: دانشجویانی که در نیمسال اول سال تحصیلی 1403-1402 دانشجوی ترم آخر بوده و تحصیلات خود را در 7 ترم تحصیلی به پایان رسانده اند، در صورت ارائه گواهی فارغ التحصیلی می­توانند در المپیاد علمی دانشحویی کشور شرکت نمایند.

ج) دانشجویان دانشکده ریاضی (رشته های ریاضی و آمار) براساس برگزاری آزمون داخلی در مواد درسی آزمون المپیاد انتخاب می شوند.

دـ) دانشجویان رشته های زیست­ شناسی، شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی کشاورزی، مهندسی صنایع و مهندسی مواد و متالورژی می‌توانند در المپیاد غیرمتمرکز سلول­های بنیادی و مهندسی بافت شرکت کنند.

 تبصره 1: نحوه ثبت نام دانشجویان دانشکده ریاضی مانند سایر دانشجویان از طریق سامانه مدیریت استعدادهای درخشان- بخش المپیاد می باشد.

   تبصره 2: انتخاب دانشجویان سلول­هـای بنیادی و مهندسی بافت توسط کـارگروهی متشکل از مدیران گروه­های آموزشـی مربوطه، مسئول کمیته علمی زیست شناسی و استعـدادهای درخشان دانشگاه انجام می­ شود.

  2. مدارک مورد نیاز

الف) اطلاعات شخصی

ثبت اطلاعات شخصی و شناسنامه ای، آدرس و شماره تلفن همراه؛

1. ارسال تصویر اسکن شده عکس پرسنلی؛

2. ارسال تصویر اسکن شده کارت ملی.

ب) اطلاعات تحصیلی 

ثبت اطلاعات تحصیلی شامل وضعیت تحصیل ، دانشگاه، رشته، تعداد نیمسال و تعداد واحد گذرانده، معدل، رتبه کسب شده تا پایان نیمسال گذرانده (تا نیمسال پنجم برای دانشجویان سال سوم و تا نیمسال هفتم برای دانشجویان سال چهارم)، تعداد دانشجویان ورودی دوره، تاریخ شروع و پایان تحصیلی.

ارسال مدارک تحصیلی شامل: 

1. تصویر اسکن شده ریز نمرات کارشناسی

2. گواهی فارغ التحصیلی مخصوص دانشجویان ورودی 99 که در 7 ترم دانش آموخته شده اند.

  توجه: صرفاً آن دسته از متقاضیانی که جزء ده نفر برتر در سال چهارم و پنج نفر برتر در سال سوم از دانشجویان (به استثنای دانشجویان دانشکده علوم ریاضی) دانشگاه گیلان باشند، مجاز به ثبت نام در سامانه ثبت نام و مصاحبه دانشگاه (بخش المپیاد علمی) جهت شرکت در آزمون المپیاد غیرمتمرکز هستند. 

ج) زمان و نحوه ثبت نام

- داوطلبان حائز شرایط می توانند از تاریخ 1402/11/14 الی 1402/11/30 سامانه ثبت نام و مصاحبه دانشگاه (بخش المپیاد علمی) برای شرکت در آزمون المپیاد غیرمتمرکز ثبت نام نمایند.

- اسامی پذیرفته شدگان توسط دانشکده علوم ریاضی جهت شرکت در آزمون المپیاد غیرمتمرکز سامانه ثبت نام و مصاحبه دانشگاه (بخش المپیاد علمی) حداکثر تا تاریخ 1402/11/25 مشخص می شود.

- دانشجویان معرفی شده به مرکز منطقه 2 لازم است برای دریافت کارت شرکت دربیست و نهمین دوره آزمون المپیاد غیر متمرکز که متعاقباً به آنها اطلاع داده می شود به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه مراجعه می نمایند.

3. تسهیلات شرکت در المپیادها علمی و دانشجويی

الف) مبلغ ثبت نام (4/500/000 ریال) جهت شرکت دانشجویان اعزامی توسط دفتر هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه پرداخت می گردد.

ب) دانشجویانی که در آزمون غیرمتمرکز منطقه 2 حائز رتبه 1 تا 5 شوند از طرف دانشگاه به ترتیب رتبه کسب شده، مورد تشویق مادی و معنوی قرار می‏ گیرند.

ج) دانشجویانی که در آزمون متمرکز رتبه بین ۱ تا 15 را کسب نمایند، از طرف دانشگاه تشویقی دریافت می‌کنند.
تبصره 1: مبلغ مورد تشویق هر ساله توسط شورای آموزشی دانشگاه تعیین می‏ گردد.

                                                       معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه


دسته بندی :
اطلاعیه ها

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

21 02 2024

ترجمه کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید توسط عضو هیات علمی دانشگاه

کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید تالیف رایلی کوئین توسط دکتر هادی نوری عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشکده ادبیات و علوم انسانی ترجمه شد.​​​​​​​​​​​​​​ ادوارد سعید نظریه‌پرداز، منتقد و مورخ فرهنگی در کتاب شرق‌شناسی از تفسیر و تحلیل برای بررسی دقیق بازنمایی‌های غربی از «شرق» استفاده می‌کند و می‌پرسد که آن‌ها به‌راستی در حال انجام چه کاری هستند و چرا. یکی از استدلال‌های محوری او این است که بازنمایی‌های غربی از شرق و خاورمیانه پیوسته آن را به‌مثابه «دیگری» تعریف می‌کنند و در مقابل با غرب قرار می‌دهند. سعید از طریق تحلیل دقیق طیف وسیع متون و مطالب دیگر نشان می‌دهد که مفروضات ضمنی درباره دیگربودگی «شرق» زیربنای بخش اعظم اندیشه و نوشتار غربی درباره آن است. این مهارت‌های تفسیری با وضوح‌بخشی مداوم تفاوت‌های بین شرق دنیای واقعی و اندیشه‌های برساخته‌شده درباره «شرق» به تحلیل او قدرت می‌بخشد و مبنای استدلالی فراهم می‌کند که در نقد ادبی، فلسفه و حتی سیاست بیار تأثیرگذار بوده است.  

14 02 2024

نشست سالانه معاونین و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی کشورهای حاشیه دریای کاسپین به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

نشست سالانه معاونین و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی کشورهای حاشیه دریای کاسپین صبح امروز در اتاق شورای حوزه ریاست دانشگاه گیلان برگزار شد. دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعیانیه، یکی از اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را بحث توسعه دیپلماسی علمی دانست و با توجه به سیاست های کلان کشور در ارتباط با توسعه علمی با سایر کشورها گفت: ما در دانشگاه گیلان با کشورهای حاشیه دریای کاسپین و کشورهای اسلامی منطقه ارتباط علمی داریم و پیگیر همکاری دوجانبه با کشورهای امریکای لاتین نیز هستیم. رئیس دانشگاه گیلان در ادامه به نیازهای استان گیلان اشاره کرد و گفت: ما باید از بحث همکاری های علمی بین المللی در راستای توسعه استان استفاده کنیم که یکی از مشکلات سه استان شمالی موضوع پسماند است و منطقی این است که ما از ظرفیت های دیپلماسی علمی برای حل این مشکل از دانشگاه های خارجی که در این حوزه کار علمی کردند و تجربه عملیاتی دارند استفاده کنیم. دکتر نجفی همچنین در این نشست پیشنهاد راه اندازی مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری مشترک با دانشگاه های خارجی را مطرح کرد تا دانشگاه های داخلی و خارجی با توجه به تخصص های موجود از ظرفیت های یکدیگر استفاده نمایند. دکتر مهدی هدایتی شهیدانی مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه گیلان نیز در این نشست گفت: در این نشست تخصصی کارشناسی، معاونین و مدیران بین‌الملل دانشگاه ها به بررسی شیوه‌ها و انواع رویکردهای مختلف در همکاری‌های داخلی در میان اعضای دبیرخانه و هم در میان اعضای کل اتحادیه خواهند پرداخت. دکتر هدایتی شهیدانی، تنظیم رویکردهای مختلف همکاری‌های علمی بر اساس اسناد بالادستی مربوط به سند همکاری‌های علمی دریای خزر که در حال تدوین و نهایی شدن است و دسته‌بندی همکاری‌ها و فعالیت‌ها بر اساس درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و  تنظیم یک شیوه نامه جدید برای جذب اعضای جدید ایرانی در اتحادیه را از دیگر دستور جلسات این نشست سالانه دانست. در این نشست سالانه هر یک از معاونین و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی کشورهای حاشیه دریای کاسپین به بیان دیدگاه و نظرهای خود در ارتباط با محورهای جلسه پرداختند. گفتنی است اتحادیه دانشگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر در سال ۱۳۷۵ به منظور تقویت همکاری‌های مشترک فرهنگی، آموزشی و پژوهشی پنج کشور ایران، روسیه، قزاقزستان، آذربایجان و ترکمنستان در خصوص دریای خزر شکل گرفته است. دانشگاه گیلان در سال ۱۳۹۵ به عنوان دبیرخانه ایرانی اتحادیه تعیین شده و به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی اعضای ایرانی اتحادیه، وظایفی نظیر اطلاع رسانی رویدادها، پیگیری مصوبات مجمع عمومی سالانه و ایجاد بستر هم اندیشی اعضا ی ایرانی را بر عهده دارد. ۲۱ مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی ایرانی در اتحادیه دانشگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر عضو هستند. این اتحادیه دارای سه کمیسیون پژوهش و فناوری، آموزشی و همچنین دانشجویی است که مسئولیت دو کمیسیون بر عهده اعضای ایرانی است.        

13 02 2024

تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه گیلان و دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) منعقد شد

نشست مشترک هیات رئیسه دانشگاه گیلان و دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) با هدف توسعه همکاری­ های آموزشی، پژوهشی و بین ­المللی، بهره ­مندی متقابل از ظرفیت ­ها و امکانات و توسعه ارتباطات علمی اساتید و دانشجویان در اتاق شورای حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.   دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به معرفی ظرفیت های دانشگاه در حوزه های محتلف پرداخت و گفت: در دوره مدیریت جدید، 4 دانشکده جدید در دانشگاه راه اندازی شد. دکتر نجفی به راه اندازی دانشکده های علوم و فنون نوین دریایی و حفاظت از زیرساخت ها در دانشگاه گیلان اشاره کرد و خاطر نشان کرد که این دانشکده ها برای اولین بار در سطح کشور در یک دانشگاه غیرنظامی ایجاد شد. رئیس دانشگاه گیلان همچنین در این نشست بر استفاده از ظرفیت های دو دانشگاه در راستای جذب دانشجویان بین المللی مشترک و استفاده از امکانات یکدیگر تاکید کرد. حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید جازاری معموئی رئیس دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) هم در این نشست با تبریک مناسبت های ماه شعبان، به ظرفیت های استان گیلان اشاره کرد و گفت: گیلان خطه بسیار مهمی است و استانی نابغه پرور است. دکتر جازاری در ادامه به فعالیت های دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) اشاره کرد و گفت: این دانشگاه صرفا در حوزه دانشجویان بین المللی فعالیت دارد و خواهان استفاده از ظرفیت های دو دانشگاه در راستای ارتقاء و توسعه علم شد. در انتهای این نشست تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای رئیس دانشگاه گیلان و دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) رسید. فراهم کردن زمینه بهره­ برداری از ظرفیت­ های اعضای هیات علمی در زمینه مسائل آموزشی و پژوهشی به ویژه راهنمایی، مشاوره و داوری پایان نامه ­ها، همکاری در برگزاری دوره ­های آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، همکاری در مبادله طرح­ های تحقیقاتی و پژوهشی، مشارکت در دعوت از اساتید و متخصصان برای ارائه مقالات علمی و شرکت در گردهمای ی­های علمی، همکاری در برگزاری سفرهای علمی دانشجویان و اساتید به خارج از کشور، مشارکت در اعطای بورس به دانشجویان برتر بین ­المللی، تبادل تجربیات در حوزه مدیریت مراکز رشد و نوآوری و حمایت از برگزاری دوره های کوتاه مدت آموشی - مهارتی و فناوری و نوآوری از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

12 02 2024

نشریه "تحقیقات تولیدات دامی" دانشگاه گیلان به عنوان یکی از سه نشریه برتر کشور در حوزه غیر علوم انسانی انتخاب شد

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مبنی بر لزوم پاسداشت، ترویج و گسترش زبان فارسی و با توجه به رویکرد کمیسیون نشریات علمی وزارت عتف در توسعه و مرجعیت زبان فارسی به عنوان زبان علم بین المللی، بر اساس اعلام نظر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC و کمیسیون نشریات علمی کشور، نشریه تحقیقات تولیدات دامی دانشگاه گیلان که به سردبیری دکتر نوید قوی حسین زاده عضو هیات علمی گروه علوم دامی دانشکده علوم کشاورزی منتشر می شود به عنوان یکی از سه نشریه برتر کشور از میان 463 نشریه علمی در حوزه غیر علوم انسانی که به زبان فارسی منتشر می شود توسط انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران مورد تقدیر قرار گرفت. انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که از لحاظ ساختاری، تعداد اعضاء و نوع فعالیت، در شمار بزرگترین انجمن­های علمی کشور قرار دارد، سال ۱۳۵۰ مجوز تاسیس دریافت کرد و در سال ۱۳۸۳ اساسنامه این انجمن بازبینی شد و با دو رویکرد جدی در حوزه بحث نوآوری علمی و کاربردی سازی و ترویج رشته زبان و ادب فارسی فعالیت های خود را از سر گرفت. این انجمن یک بخش ویژه بین المللی و همچنین یک شعبه بین المللی در منطقه بالکان در سارایوو دارد. انتشار حدود ۵۱ جلد آثار نفیس حوزه زبان و ادب فارسی، برگزاری نشست ها و همایش ها و اعزام استادان به کرسی های خارج از کشور از برنامه های این انجمن است.

12 02 2024

جایگاه دانشگاه گیلان در نظام رتبه بندی وبومتریکس ژانویه 2024

بر اساس اعلام معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، در جدیدترین نتایج رتبه بندی وبومتریکس (نسخه ژانویه 2024)، دانشگاه گیلان رتبه 1298 را در بین 31702 دانشگاه و موسسه جهانی و رتبه 15 ملی را در میان 435 موسسه و دانشگاه ایرانی کسب نمود. شایان ذکر است  دانشگاه گیلان نسبت به رتبه گذشته (نسخه جولای) 61 پله در رتبه جهانی و 2 پله در رتبه ملی ارتقا یافته است. این رتبه بندی بر اساس شاخص هایی همچون تعداد مقالات پراستناد، تعداد ارجاعات به مقالات پژوهشگران در پایگاه Google Schoolar و تعداد لینک های دریافتی منتشر می شود. نظام رتبه بندی وبومتریکس هر شش ماه یکبار (ژانویه و جولای) بیش از 30000 موسسه آموزشی و پژوهشی و دانشگاهی را در ابعاد وب سنجی (با وزن 50 درصد) و پژوهشی (با وزن 50 درصد) مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. از جمله اهداف این رتبه بندی، تشویق و ترغیب دانشگاه ها و موسسات آموزشی به تولید و انتشار فعالیت های خود به صورت الکترونیکی در راستای ارتقای دسترس پذیری عمومی جامعه و ارتقای کیفیت تحقیقات پژوهشگران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است.